Homemade Raisin Bran: Easy, Healthy, and Frugal

Cereal is one of my favorite breakfast foods, and I’ve always loved Raisin Bran.  Even as a kid, Raisin Bran was definitely in the rotation on the cereals I would look for in the cupboard, and my taste for it has stuck with me all throughout the years.

One thing that has changed, though, is my enjoyment of sugar.  Back when I was a kid, Golden Grahams was my allmb-2016-09-cereal time favorite and so I’d have that occasionally, until recently when I was eating it and realized that it was, well, absolutely disgusting to me now.  I love sugary treats, but for breakfast, it just doesn’t work for me anymore.

Even Raisin Bran, in it’s original form as packaged by cereal makers like Kellogg or Post, is too sweet for the simple reason that they put sugar on their raisins.  I guess they figure that people aren’t going to eat those pesky healthy raisins if they aren’t sweetened somehow.

But not for me.

So, I’ve started making my own raisin bran and I have to tell you, I LOVE IT.

How To Make Homemade Raisin Bran

Here’s the ingredients list:

  • Bran Flakes Cereal (Purchased from Aldi)
  • Raisins (Purchased from Costco)
  • Skim Milk

That’s it.

Now I don’t measure.  I just pour some bran flakes into the bowl, throw in a small handful of raisins, stir it around, then pour in some milk, and voila, homemade Raisin Bran!

It’s delicious.  It’s not too sweet.  And it’s cheap!  A 17.3 ounce box of cereal is around $1.99 (maybe less) and lasts a couple of weeks.  A two pack box of raisins is around $9 and one bag lasts for weeks.  A few ounce of skim milk costs pennies.  So, while I’m not sure the exact price per bowl, I know that it’s a heck of lot cheaper than buying the pre-packaged Raisin Bran that is loaded with sugar that I no longer enjoy.

All in all, it’s a pretty ‘sweet’ way to start off the day, wouldn’t you say?

Readers, what do you enjoy for breakfast?  Have you done anything to make your breakfast healthier, cheaper, or both?  Please let me know in the comments below.

 

10 thoughts on “Homemade Raisin Bran: Easy, Healthy, and Frugal”

  1. I love Overnight Oats – I recently priced up the cheapest possible version and got it down to 9.6p per portion, but I tend to jazz up a bit with some foraged berries at this time of year and some chia seeds (which are still insanely cheap). Have a look at my recipe!

  2. I stopped eating cereal for a while, but I still like having in the house as a snack. One of my favorites is multi-grain cheerios. I love the slightly sweetened o’s. This is a great idea for getting what you want and keeping the costs down.

    • We tried the multi-grain Cheerios and didn’t like them because we thought they were a little too sweet, and that they took a really good and healthy idea (making them multi-grain) and then cancelled it out by dosing them with sugar. But I suppose that’s probably what the market demanded 🙂

  3. I’ve started making homemade bread (nothing like homemade bread toast) for only $0.50 a loaf. Lately, my 2 year old has been into oatmeal for breakfast. Quick oats with water and a bit of brown sugar. Nothing fancy but way cheaper than the individual packages!

Leave a Comment