Should I Give Greek Yogurt Another Chance?

This may sound strange, but I actually recall the first time I heard of ‘Greek yogurt’.  I don’t remember the exact date, but I was talking to some co-workers and was excited about the fact that our grocery store had a ‘store brand’ yogurt that was about 30-40% less in cost, yet tasted just as good.  A co-worker asked, “Do they have Greek yogurt?”

I stared blankly at her, and only afterward did I learn what it was.  As it turns out, they did not yet have Greek yogurt.

But, you’d better believe that they do now!

I’ve always been fairly dismissive of Greek yogurt.

  • I’ve tried it, and it never really did much for me.  I’ve always enjoyed yogurt, the kind that many people would consider “regular”, which was the standard sold before Greek became all the rage.  I have always enjoyed flavored yogurt, so the standard 6 ounce cups were fine for me.
  • I always believed that the transition to Greek yogurt was just another way to sell something at a much higher price, as Greek yogurt seems to be about 50-75% higher in price from what I’ve seen.

Recently, I’m starting to think that maybe I should give it another chance.  Here are the factors that have changed my mind:

  • It does appear that there are health benefits to Greek – For a long time, I never believed that there was a big difference, except in price, between regular and Greek.  My wife has been trying to convince me there are, and I’m starting to believe her.
  • Regular selection is dwindling – For awhile, it seemed like Greek yogurt was the rising ‘niche’, and started taking away more and more shelf space from regular yogurt.  Now, it seems that Greek has taken over the majority of space.  I’m just not finding the number of flavors I used to see in regular.
  • I switched regular yogurts and have not been impressed – For the longest time, I was eating the low fat, low sugar variety of yogurt, with it generally being in the 90-100 calorie range.  Recently, I’ve made an effort to stop using artificial mb-2014-05sugarssweeteners.  I got rid of the Splenda I put in my coffee and just use regular sugar.  I figured I’d follow suit with yogurt, and have been getting the lowfat variety, but with sugar.  I figure sugar is the lesser of two evils.  Turns out, that has like 60-70 additional calories, and to be honest, I’m not crazy about it.  It almost seems overly rich. If I’m going to make the decision to consume more calories, I at least expect my satisfaction with what I’m taking in to remain the same.

Since there seem to be some health benefits to it, and since I’m at a point where I am not fiercly loyal to the yogurt I eat right now (from a satisfaction perspective), I figure maybe I’ll give Greek yogurt another chance.    Though, I do have to point out that I will forever draw the line at eating any type of Activia yogurt.  I cannot tell you how sick I am of seeing commercials with Jamie Lee Curtis making reference to her bowel movements.  Gross.

The price is still a concern, but if there are benefits, maybe it’s worth it.  Also, I’m finding that as more and more shelf space goes toward Greek yogurt, you can find deals.  Store brands are still cheaper than the national brands, plus Costco sells several varities.  So, while my cost of eating yogurt would increase, I’m no longer as dismissive as it could actually be worth it if the health benefits are there.

Readers, do you go Greek these days?  If so, how do you keep it from breaking the bank?

 

Healthy Kids Yogurt That’s Half The Price!

Little Boy Beagle loves his yogurt.  Every morning for the last year (he just turned two) as part of his breakfast, he has yogurt.

His yogurt ‘journey’ has taken a few twists and turns along the way, but he now gets yogurt that is yummy, healthy, and cheap.

Here’s how:

At First….

My wife got Stonyfield Organic yogurt.  She liked that it was organic.  It was also a pretty good deal as we could print coupons from their website when we needed it.

Then, they cut back on the number of cups you got, and the coupons were less available.

Then….

My wife then switched over to Yoplait or Dannon’s kids yogurt.  She interchanged them based on the best deals.  My wife never was crazy about the sugar content in them, and she finally decided enough was enough when they raised their prices by shrinking the yogurt cup sizes and the number of cups you got.

Yogurt
Yogurt by Mom the Barbarian, on Flickr

 

At the time my wife switched, we were paying about $0.50 per cup.  Considering we pay $0.60 per cup (or less) for a 6-ounce cup for each of us, that seemed very pricey, not to mention the sugar that my wife didn’t like.

And Now….

My wife makes her own kids yogurt.  She buys a 32-ounce tub of plain yogurt.  She buys a two-pack of flavored baby food which together yields 6 or 7 ounces.

She mixes them together and stores it.

All together, this provides 13 servings of flavored yogurt that Little Boy Beagle just loves.

The 32-ounce container is $2.39 and the two-pack of baby food is $0.96.  This works out to $3.35, or roughly $0.25 per serving.

He loves the taste, so he smiles.  My wife loves that he’s getting less sugar, so she smiles. I love that we’re paying half of what used to, so Money Beagle smiles too 🙂

Price Increase Alert: Yoplait Kids (Dora) Yogurt

Little Boy Beagle loves his yogurt.  It’s probably his favorite part of his breakfast.

So, my wife has gotten pretty familiar with their product especially buying it regularly.

Imagine our disappointment when she noticed that Yoplait has changed their product size and packaging which results in a dramatic price increase.

You used to get six 4-ounce cups for $2.29 regular price.

Now, for the same $2.29, guess what you get?

Four cups.  So, they’ve essentially taken away one-third of what you used to get and are charging the same?

But wait!  It gets better.

In addition to knocking two cups off your multi-pack, they’ve also taken away yogurt.

That’s right, they’ve decided to skim yogurt out of the cups.  From little kids!

The cups went from 4.0 ounces to 3.0 ounces.

So, let me see if I have this straight.  You used to get 24 ounces of product.  So, the brilliant minds at Yoplait came up with the idea of shrinking this to 16 ounces by losing a couple of cups.  Then, someone else came up with the even better idea of knocking off another ounce by skimming an ounce out of each cup.

That’s 12 ounces when you used to get 24.  That’s 50% less product with 0% less price.

Brilliant.  Whoever got a raise on that one should feel mighty proud of themselves.

Big, big shame on you, Yoplait.

And for the record, we have already made the switch to Dannon’s kid yogurt.

(Update 2/16: Yoplait has indicated that the smaller packaging should come with reduced pricing, so I will be checking stores to see if this is indeed the case, and if so, whether it is in line with the product reduction or if there is still a ‘hidden’ price increase in here somewhere)